The Chronicle

Welcome

 

Heritage Europe’un elektronik haber bültenine hoşgeldiniz. The Chronicle sizleri Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinde gerçekleşen kültürel miras etkinliklerinden  ve gelişmelerden düzenli olarak haberdar edecektir. 

 

 

Takviminize tarihler. . .

 

4-5 Ekim 2012, Dubrovnik, Hırvatistan

Heritage Europe Yıllık Konferans

http://www.historic-towns.org/email_newsletters/images/MincetaTowerDubrovniklowerleft_002.JPG

Uluslararası Konferans: “Tarihi Kentlerde Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyümeyi Yakalamak”

Bu önemli uluslararası konferans, Heritage Europe ve Dubrovnik Kenti ortaklığında, Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Avrupa Konseyi’nin desteği ile gerçekleşecektir.

Konferansın ana teması kapsamında, AB 2020 stratejisinin üç ana önceliğinin tarihi kentlerde nasıl gerçekleştirilebileceği tartışılacak. Bunlar:

  • Akıllı Büyüme
  • Sürdürülebilir Büyüme
  • Kapsayıcı Büyüme
Daha fazlası için . . .
Taslak Program . . .

RezervasyonFormu . . .

 

 

6 - 9 Eylül 2012, Bursa Türkiye. Uluslararası Konferans "Kırsal Alanlarda Kültürel Miras".

Türkiye Tarihi Kentler Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı’nın işbirliğinde düzenlenen yıllık sempozyumlar kapsamında gerçekleşecek olan bu uluslararası konferans, kırsal alanlar ve tarihi köylerde, kültürel mirasın korunması ve ekonomik canlanma konularını ele alacaktır.

Heritage Europe konferansa katılarak, yeni HISTCAPE projesi ile ilgili deneyimini aktaracaktır.


Daha fazla bilgi şu bağlantıda paylaşılacaktır:
www.historic-towns.org

27- 29 Eylül, Dubrovnik Hırvatistan."En İyi Miras Projeleri"

Europa Nostra’nın ortaklığı ile gerçekleşecek üç günlük konferans boyunca, 20 ülkeden 25 kültürel miras projesi sunulacak. Konferans, ICOM’un himayesinde, Hırvatistan Kültür Bakanlığı ve Dubrovnik Kenti, ICCROM, IFLA, WFFM ve diğer kuruluşların desteği ile düzenlenecektir.


Daha fazla bilgi için
www.thebestinheritage.com sitesine bakınız.

18-21 Ekim 2012, Antalya Türkiye. "Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma" uluslararası fuarı

Akdeniz Tanıtım ve ÇEKÜL Vakfı’nın ortaklığı altında, Türkiye Tarihi Kentler Birliği’nin desteği ile düzenlenen uluslararası fuar kapsamında, kültürel miras alanında faaliyet gösteren pek çok kurum, kuruluş ve uzmanlar bir araya gelecek.

Daha fazla bilgi için bakınız . . .

Ayrıca www.cekulvakfi.org.tr sayfasına bakınız.

 

20 Ekim - 3 Kasım 2012, Limasol, Kıbrıs.

EuroMed 2012: Kültürel Miras ve Dijital Kütüphaneler Uluslararası Konferansı.

EuroMed konferansı kapsamında bir araya gelecek olan araştırmacılar, karar vericiler, profesyoneller ve uzmanlar kültürel miras konusunda öncelikli konuları gündeme getirecekler.

Konferans hakkında daha fazla bilgi ve temalar hakkında detaylı bilgi için www.euromed2012.eu sayfasında bakınız.

7- 9 Kasım 2012, Batı Makedonya, Yunanistan, HISTCAPE Projesi.

HISTCAPE projesinin Üçüncü Açık Konferansı Yunanistan’ın Batı Makedonya Bölgesi başkentinde iki gün boyunca düzenlenecek.

Detaylı bilgiler projenin internet sitesinde yayınlanacak: www.histcape.eu

 

Avrupa Kültürel Miras İttifakı 3.3

Kültürel Miras için bir AB Stratejisi’ne doğru

Avrupa İttifakı’nın son toplantısı 25 Nisan 2012 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Heritage Europe Genel Sekreteri Brian Smith tarafından, Avrupa Kültürel Mirası İttifakı (EHA) çalışma grubunun işbirliği ile hazırlanan “Kültürel Miras için bir AB Stratejisi’ne Doğru - Araştırmanın Önemi” başlıklı taslak belgenin tamamlanıp, kültürden sorumlu AB Komisyonu üyesi Androulla Vassiliou’ya iletilmesine karar verildi. İttifakı temsil eden bir heyetin Brüksel’de bir toplantıya katılması bekleniyor.

 

Strateji belgesi için buraya tıklayınız. EHA 3.3 üyesi kuruluşların listesini görmek için buraya tıklayınız.

 

GÜZEL HABERLER

Kültür Programı Çerçeve Anlaşması 2011-2013.

Heritage Europe, 2012 yılı faaliyetlerinin AB Kültür Programı Çerçeve Anlaşması kapsamında fonlanacağını bildirmekten memnuniyet duyar.


Yeni fonlama sayesinde zengin iş programımızı önümüzdeki yıl da sürdürebileceğiz.

 

Deneyim Paylaşımı – Ekibinizden birisini seçin!

Üye kentlerimizden, seçecekleri başka bir üye kentte bir hafta boyunca kilit bir konu üzerinde çalışacak bir kişiyi aday göstermelerini bekliyoruz.

Son deneyim paylaşım ziyareti, Haziran 2012’de Romanya Tarihi Kentler Birliği A.L.Z.I.A.R. ve Slovenya Tarihi Kentler Birliği üyeleri arasında gerçekleşti. Bültenimizin bir sonraki sayısında bu çalışmanın sonuçları hakkında bilgi vereceğiz ve raporları internet sayfamızda paylaşacağız.

www.historic-towns.org adresinden geçmişte yapılan ziyaretlerin raporlarını indirebilirsiniz.

 

İzleme Raporu –Uzmanlar Toplantısı

Berlin 26 Mart 2012.

21 Aralık 2011’de Berlin’de gerçekleşen “Kentin Mirası – Avrupa’nın Geleceği” konulu Uluslararası Kongre’nin devamında,  Almanya’nın Ulaştırma, İmar ve Kentsel Gelişme Bakanı, Avrupa Kongresi’nin sürekliliğine yönelik önemli bir karar verdi. 26 Mart 2012’de Berlin’de düzenlenen uluslararası uzmanlar toplantısı, izleme sürecini başlatan etkinlik niteliğindeydi.

Bakanlığın temsilcisi Dr. Marta Doehler-Behazdi, yaptığı açıklamada“Kongre esnasında gerçekleşen görüş ve deneyim paylaşımının sürekliliğe kavuşması ve Avrupa kentlerinin mirasının güçlendirilmesi hedefi doğrultusunda, yerel yönetimler, koruma uzmanları, kültür sektörünün temsilcileri ve karar vericiler arasında bir uzlaşmaya varılması için çalışmalar yapılması gerekmektedir” dedi.

Taslak anlaşma için burayı tıklayınız.

Aralık Kongesi’nin sunumlarını indirmek için www.kongress-erbe-der-stadt.de/dokumentation adresine bakınız.

 

Danimarka ile işbirliği - Güncelleme.

Bundan önce de aktardığımız üzere, Heritage Europe örgütlenme ağını İskandinavya’ya genişleterek, “Heritage Europe Danimarka Ağı”nı kurmayı hedefliyor. Yeni üyeler ağı kapsamında, kültürel miras kuruluşları ve yerel yönetimleri bir araya getirmeyi umuyoruz.

Danimarkalı sivil toplum kuruluşu Isager DK ile yapılan ilk temasın ardından, Danimarka’nın tarihi kenti Odense’de 5 Eylül 2012 tarihinde bir toplantı yapılmasına karar verildi. Toplantıya Odense Kent Konseyi ev sahipliği yapacak ve dört önemli Danimarkalı kültürel miras kuruluşu destek verecek.

Bu ziyaret ile ilgili raporumuzu sonbahar bültenimizde aktaracağız.Clockgate, Youghal Ireland

 Çatı manzaraları, Sibiu, Romanya

 

Projelerden güncel haberler –

HISTCAPE / ENCLOSE. Her iki projenin de müzakere aşamalarının başarıyla tamamlandığını ve ilgili programlar kapsamında fonlama taleplerinin onaylandığını memnuniyetle duyururuz.

HISTCAPE:

INTERREG IVC kapsamında yer alan bu proje, küçük ölçekli tarihi kentlerdeki ve kırsal alanlardaki kültürel mirasın korunmasına odaklanmaktadır.

Heritage Europe11 AB ülkesinde 12 bölgeyi temsil eden 12 ortaktan biridir. Geniş coğrafi yayılım sayesinde yerel, bölgesel, ulusal ve AB ölçeğinde sorunlara çözüm aranabilecektir.

Projenin başlangıç toplantısı Bilbao, İspanya’da 2-3 Nisan2012 tarihlerinde gerçekleşti.

Başlangıç toplantısının ardından proje için bir internet sitesi açıldı. Düzenli bilgilendirme bültenlerinin dağıtımına da başlanacak.

İkinci ortaklar toplantısı ise geçtiğimiz günlerde Letonya ve Estonya’da 25-28 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleşti. İki mekânlı etkinlik kapsamında bir açık konferans, inceleme gezileri ve çalıştaylar düzenlendi. Etkinliklerin ev sahipliği, sırasıyla Heritage Europe üyeleri olan Vidzeme Planlama Bölgesi ve Saaremaa Yerel Yönetim Birliği tarafından üstlenildi. 

www.histcape.eu adresinden daha fazla bilgiye ve başlangıç toplantısı haber bültenine ulaşabilirsiniz.

Ayrıca projeyle ilgili gelişmeleri internet sayfamızdan izleyebilirsiniz. www.historic-towns.org adresinden “Project Overview”/Projeye Bakış broşürünü indirebilirsiniz.

Katılmak istediğiniz takdirde bize haber veriniz

 

ENCLOSE:

Heritage Europe’ın da ortak olduğu IEE (Intelligent Energy Europe/Avrupa Akıllı Enerji) programı, küçük ve orta ölçekli kentlerin lojistik sorunlarını ele almak amacıyla oluşturuldu.


Hedeflenen faaliyetlerin, tarihi kent merkezlerindeki mal dağıtımının enerji verimliliğini arttırması bekleniyor.

Projenin başlangıç toplantısı İtalya’nın Lucca kentinde 16-17 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşti.

http://www.historic-towns.org/email_newsletters/images/250px-Anfiteatro_Lucca.gif

Projeye ilgi duyan üyelerimizi, üye olmayan kentlerden oluşan bir gruba katılmaya davet ediyoruz. İlk aşamada aşağıdaki bağlantıda yer alan anket formunu doldurup bize geri göndermenizi rica ederiz.

Projede ne şekilde yer alabileceğinize ilişkin detayları önümüzdeki aylarda internet sayfamızda paylaşacağız.

Anket formu. Daha fazlası için bakınız. . .

Toplantı raporu ve daha detaylı bilgi internet sayfamızda bulunabilecektir: www.historic-towns.org

 

Pilot Proje: “Tarihi Kentlerde Kültürel Mirasın Onarımı”

Genel Sekreter Brian Smith, Avrupa Konseyi’nin Demokratik Yönetişim, Kültür ve Çeşitlilik’ten sorumlu Genel Müdürlüğü’nün temsilcisi Mikhail de Thyse ile görüşüp, Avrupa Konseyi ile Heritage Europe arasındaki işbirliğinin artmasına yönelik olasılıkları değerlendirdi. Tartışma özellikle Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi’nin ortak yürüttüğü bir pilot projede yoğunlaştı.

Kyiv Girişimi Bölgesel Programı kapsamında olan “Tarihi Kentlerde Kültürel Mirasın Onarımı” başlıklı proje, Karadeniz / Güney Kafkaslar’da 45 adet “Acil Müdahale Kenti”ni bir araya getiriyor.Proje, tarihi kentlere yönelik bütünleşik ve sürdürülebilir bir kalkınma modelini sunarken, kültürel mirasın korunması, geliştirilmesi ve sürdürülebilir büyümenin gerçekleştirilmesi arasında bir dengenin desteklenmesine yönelik bir fırsat sunuyor.

Kyiv Girişimi ile ilgili daha fazla bilgiye www.coe.int/dg4/cultureheritage/cooperation adresinden ulaşabilirsiniz.

 

EVOCH Projesi Uzmanlar Semineri - Kazanımlar, Sonuçlar ve Sunumlar.

EVOCH (Economic Value of Cultural Heritage/Kültürel Mirasın Ekonomik Değeri) projesinin uzmanlar semineri 16-17 Şubat 2012 tarihlerinde Viyana/Avusturya’da gerçekleşti. Toplantının ana teması “Kültür Turizmi – kentler ve bölgelerde makroekonomik etkileri” idi.

Kazanımlar, sonuçlar ve konuşmacıların sunumlarını görmek için www.evoch.euadresini ziyaret ediniz.

 

Heritage Europe’ın Genel Sekreteri, Hollandalı Yerel Yönetimlere ve Hollanda Tarihi Kentler Birliği’ne 13 Nisan 2012 tarihinde Amsterdam’da sunum yaptı.

Hollanda’nın birçok büyük kentinin kültürel miras ve anıtlardan sorumlu ileri gelenleri ve yetkilileri, Avrupa kültürel miras politikaları ve bunların yerel kültürel miras politikalarına olan etkileri ve potansiyellerini tartışmak üzere bir yuvarlak masa toplantısına davet edildi. Toplantı, Europa Nostra’nın öncülüğünde ve Amsterdam Yetkilisi Carolien Gehrels ile Europa Nostra’nın Genel Sekreteri Sneška Quaedvlieg – Mihailović’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Heritage Europe Genel Sekreteri Brian Smith, Avrupa Birliği kültürel miras politikalarına ilişkin mevcut durum hakkında bir sunum yaptı:

“Masanın başında yer almak – AB, kültürel mirasın ve tarihi kentlerin Avrupa için öneminin farkında mı?”

Brian Smith, Avrupa Mirası’nı, Avrupalı siyasilerin gündeminde baş sıralarda konumlanmasının ve kültürel mirası koruma ve geliştirme konusunun Avrupa politikalarında daha güçlü bir şekilde yer almasının önemini vurguladı.


Çok olumlu karşılanan sunum yoğun bir tartışmalarla devam etti. Tartışmanın sonucunda, Avrupa’nın siyasi kurumlarını hedef alan ve Hollanda’nın kültürel mirastan sorumlu ileri gelenlerini temsil eden geniş bir grup tarafından imzalanması beklenen bir “Manifesto”nun hazırlanmasına karar verildi. Önümüzdeki aylarda taslak bir metin hazırlanacak ve yazdan sonra düzenlenecek bir izleme toplantısında tartışmaya açılacak.

Sunum için Burayı tıklayınız.

 

Yaratıcı Avrupa - güncelleme

2014 yılından sonra AB’nin mevcut Kültür Programının yerine geçecek olan yeni kültürel ve yaratıcı sektörler programı, AB Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından halen tartışılmakta.

Avrupa Parlamentosu Kültür Komitesi 26 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirdiği bir toplantıda kamuya açık bir tartışma gerçekleştirdi: “AB’nin gelecekteki kültür ve medya programlarını tanımlamak”. Tartışmaya davet edilen dört uzman, Komisyon’un 2014-2020 yıllarını kapsayan kültür ve medya programı, “Yaratıcı Avrupa”yı tartıştı.

Yeni AB Programı hakkında daha fazla bilgi için bakınız: www.ec.europa.eu/culture/creative-europe/

Yeni Üyeler - Güncelleme

Yeni üyeler kazanmak için yürüttüğümüz kampanya sonuç veriyor. Heritage Europe aşağıdaki yeni üyeleri arasına almaktan memnuniyet duyar:

Lugoj, Romanya; Birgi, Türkiye; Youghal, İrlanda; Tarsus, Türkiye; Sibiu, Romanya ve Great Yarmouth, İngiltere.

Yeni üyelerimizin birliğimizin çalışmalarına faal katılımlarını bekliyoruz.

Birgi, Türkiye

Lugoj Belediye Binası, Romanya


Ortaçağ Kalesi, Great Yarmouth

 
 

     
     
 

      Heritage Europe – Bize katılın

Açıklama: Heritage EuropeBizimle işbirliği yaptığnız taktirde Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinin temel çıkarlarını temsil etme şansına erişirsiniz.

           Kim olduğumuz ve ne yaptığımız konusunda daha fazla bilgi edinmek için bakınız: www.historic-towns.org

             Bize katılmak için, bilgilerinizi bize hemen e-posta ile ulaştırın:- 

            european-association@historic-towns.org

 
 


Historic Towns Working Together

Visit: www.historic-towns.org

Email: european-association@historic-towns.org

Secretariat: EAHTR, The Guildhall, Gaol Hill, Norwich, NR2 1JS, UK

Norwich City Council             

This newsletter has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."


The European Association of Historic Towns and Regions Ltd (EAHTR) is a 'Public Equivalent Body'' a 'not for profit' legal entitity. Its company number is 4411400 registered under UK law. The name 'Heritage Europe' is used for the purposes of marketing and publicity as provided for under item 1.1 of the EAHTR Constitution agreed by its General Assembly in September 2004.