The Chronicle

2013 lkbahar Haber Bülteni


Heritage Europe elektronik haber bültenine hoşgeldiniz.
The Chronicle sayesinde Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinde gerçekleşen
faaliyetler, etkinlikler ve önemli haberler hakkında düzenli olarak bilgi alabileceksiniz.


Takviminiz için tarihler

26-27 Nisan 2013 - Bursa, Türkiye
Avrupa Müze Akademisi “Micheletti Ödül” Töreni ve Bursa toplantısı
Yeni kurulan Avupa Müze Akademisi’nin Türkiye temsilcisi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi toplantıya ev sahipliği yapacaktır. Toplantı kapsamında endüstri mirasının yeniden işlevlendirilmesi ile ilgili sunumlar ve çalıştaylar yapılacaktır.
Daha fazla bilgi için www.europeanmuseumacademy.eu 2ayfasını ziyaret edebilirsiniz.  

6-7 Mayıs 2013 Brüksel, Belçika. “Kamu yönetiminizin çıkarlarını Avrupa ölçeğinde nasıl   temsil edebilirsiniz?” başlıklı seminer, Avrupa Vergi, Ekonomi ve Hukuk Akademisi tarafından 6-7 Mayıs tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecektir.
Daha fazla bilgi için website sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

27-29 Mayıs Kos, Yunanistan. Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama 2013. Altıncı Uluslararası Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama Konferansı, 2003 yılında başlayan konferanslar dizisinin devamı niteliğindedir. Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama 2013 konferansı kapsamında, dünya çapından bilim insanları ve çeşitli kesimlerin katılımıyla, konuyla ilgili son bilimsel gelişmeleri tartışmanın yanısıra, yönetimsel stratejiler ile ilgili son gelişmeler, siyaset ve karar verme süreçlerini etkileyen değerlendirme araçları gündeme getirilecektir.  
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve kayıt yaptırmak için website sayfasını ziyaret ediniz.

4 Haziran 2013 Koblenz, Almanya. HISTCAPE Projesi – Birinci Büyük Uluslararası Konferans 4 Haziran 2013 tarihinde Koblenz’de gerçekleşecektir. Projeyle ilgili bilgi ve konferansla ilgili detaylara ulaşmak için website sayfasını ziyaret ediniz.

13-17 Haziran 2013 Atina, Yunanistan.  Europa Nostra Avrupa Kültürel Miras Kongresi. Kongre, Europa Nostra’nın, Avrupa’nın kültürel ve doğal mirasına yönelik faaliyetlerinin 50. yıldönümü kapsamında gerçekleşecektir.
Kongrede ayrıca yeni başlayan “En Tehlikedeki 7” programı tanıtılacak ve “En Tehlikedeki 7”’nin neler olduğu açıklanacak.
Kongre programına ulaşmak ve kayıt yaptırmak için burayı tıklayınız.

26-28 Haziran 2013 Prag, Çek Cumhuriyeti. “Gelecek Kuşaklar için Sürdürülebilir Yapılaşma ve Tadilat” Konferansı’nda, kültürel miras yapılarının yeniden kullanımı ve sürdürülebilir gelişimi konuları ele alınacaktır. Konferans, Çek Teknik Üniversitesi Prag 6 binasında yer alacaktır.
Daha fazla detay için konferansın web sayfasını ziyaret ediniz: website

10-14 Temmuz 2013 Ironbridge, İngiltere. “Pas, Yenileme ve Aşk: Demir ve Çelik Peyzajları ve Kültür”.  Dünya Miras alanı olan Ironbridge’de gerçekleşecek olan endüstriyel miras konferansı Birmingham Üniversitesi Kültürel Miras bölümü tarafından düzenlenecektir.
Daha fazla biligye ulaşmak için website  adresinden konferansa ilişkin linkleri izleyebilirsiniz.

9 – 15 Ağustos 2013 Dundee, İngiltere. Endüstriyel Arkeoloji Birliği, Dundee Konferansı. Birliğin 40. Konferansı, Dundee Üniversitesi’nde, İskoç Endüstriyel Miras Birliği, İskoç Ulaştırma ve Endüstri Kolleksiyonları, Knowlede Network (Bilgi Ağı), ve diğer katılımcıların işbirliği ile düzenlenecektir. 
Konferans programını görmek ve kayıt işlemiyle iligli detaylara ulaşmak için
http://industrial-archaeology.org/aconf.htm adresini ziyaret ediniz.

19-21 Eylül 2013 Dubrovnik, Hırvatistan.  THE BEST IN HERITAGE 2013/KÜLTÜREL MİRASTA EN İYİLERİ 2013
“The Best in Heritage”, ödül kazanmış müzeler ve kültürel mirası koruma projelerini sergileyen yıllık bir konferanstır. Europa Nostra ortaklığında ve Uluslararası Müzeler Konseyi’nin özel himayesinde düzenlenen konferansa Dubrovnik Kenti ve Hırvatistan Kültür Bakanlığı destek verecektir.
Daha fazla bilgi için website .

23-28 Eylül 2013 Amsterdam, Hollanda. ICOMOS Hollanda tarafından düzenlenen ICOMOS Konferansı, “Deltaları Korumak: Mirasın Desteği” başlıklı konferans ile, su ile kültürel miras arasındaki ilişkiye yönelik uluslararası düzeyde duyarlılık geliştirmek hedeflenmektedir. Konferans esnasında her iki alandan da uzmanların bir araya gelmesi beklenmektedir. Taslak program ve daha fazla bilgiye ulaşmak için  email adresini tıklayınız.

15-17 Ekim 2013 Norwich, İngiltere. ENCLOSE Projesi Ortaklar Toplantısı ve Açık Seminer. ENCLOSE Projesi kapsamında toplanacak olan ortaklar, Norwich’te 2013 yılının son toplantısını Heritage Europe’ın ev sahipliğinde gerçekleştireceklerdir. Etkinlikle ilgili daha fazla bilgiyi internet sayfamız website adresinde önümüzdeki haftalarda yayınlayacağız.  

Bu tarihi takviminize giriniz.

Projeler güncelleme

HISTCAPE  –  HISTCAPE projesi ikinci aşamasına geçmek üzere. Proje ortaklığına dahil 6 bölgede pilot uygulamalara geçmek için hazırlıklar başlamıştır. 
İlk yıl gerçekleştirilecek 6 pilot uygulama kapsamında, başarı örneklerinin incelenmesi konusuna odaklanılacaktır. Tarihi alanların çevrelerindeki peyzajlarla birlikte bir bütün olarak korunduğu başarılı uygulamalar arasından seçilmiş örneklerden elde edilen deneyim, diğer bölgelere aktarılacak ve başarıları test edilecektir.

Şu ana kadar incelenen örnekleri website adresinin “Good Practice” alanında görebilirsiniz.

HISTCAPE 4. AÇIK KONFERANSI 19 Mart 2013, ALYTUS. Litvanya’nın Alytus kenti geçtiğimiz günlerde 4. HISTCAPE Açık Konferansına ev sahipliği yapmıştır. Konferans esnasında, projeye ortak olarak yeni katılan Slovenya’nın Lubyana Üniversitesi’nin resmi katılımı da gerçekleşmiş oldu. 

Son gelişmeler, haber bültenleri ve proje güncellemeleri için website adresini ziyaret edebilirsiniz.


Projenin programı kapsamındaki önemli etkinlikleri görebilmek için aşağıdaki “Büyük Uluslararası Konferans” başlığına bakabilirsiniz.

ENCLOSE. IEE-Avrupa Akıllı Enerji/Intelligent Energy Europe programı kapsamında bir proje ENCLOSE projesi, küçük ve orta ölçekli tarihi yerleşmelerdeki lojistik sorunlarını ele almaktadır. Hedeflenen eylemler, tarihi kent merkezlerindeki mal sevkiyatının enerji verimliliğini arttırmaya yönelik olacaktır.  

Trondheim’da geçekleştirilen başarılı ve bilgilendirici toplantının ardından, bundan önceki bültenimizde de iletmiş olduğumuz gibi, bir sonraki proje konsorsiyumu toplantısı Hollanda’nın Hertogenbosch kentinde 17-18 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Projenin ilk “Bilinçlendirme Etkinliği” İspanya’nın Burgos kentinde 6-7 Mart 2013 tarihlerinde 40 kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Katılımcıların arasında ilgili belediye birimlerinden teknik kişiler, Burgos Üniversitesi, Burgos Kenti Stratejik Plan Derneği, ulaşım ve nakliye firmaları, esnaf birliği ve diğer paydaşlar da yer almıştır.

Geçmişte yapılmış veya devam etmekte olan teknik inceleme ziyaretlerini de sürece entegre etmek için düzenlenecek bilinçlendirme etkinlikleri kapsamında yapılacak halka açık etkinlikler ve sunumlar ile, enerji vermliliğini öne çıkaran kent içi ulaşım çözümleri ENCLOSE projesi kapsamına çekmek istenmektedir.


Kaleli Kent Burgos

Projeyle ilgili daha fazla bilgi ve güncellemelere ulaşmak için website sayfasını ziyaret ediniz.

PERHT. Proje küçük ve orta ölçekli tarihi kentleri hedeflemektedir.
Temel amacı, tarihi kent merkezlerindeki ulaşım ve hareketlilik sorunlarını ele almaktır.
LIFE+2011 Programı kapsamında hibe başvurusu sunulan proje, 22-23 Ekim 2012 tarihlerinde İtalya’nın Treviso kentinde düzenlenen başlangıç toplantısında açıklandığı üzere, Ekim 2012’de hibe elde etmiştir. PERHT Projesi ortakları ayrıca Kasım 2012’de Roma’da düzenlenen LIFE+ programının lansman etkinliğine katılmıştır. Etkinlik sayesinde, LIFE+ programı kapsamında hibe elde eden İtalya’daki diğer girişimler ile buluşma ve deneyim paylaşma fırsatı elde edilmiştir.

Yine İtalya’nun Treviso kentinde 21-22 Mart 2013 tarihlerinde düzenlenen ikinci proje toplantısı, projenin ilk beş ayında gerçekleşen etkinlikler ve başarıları gözden geçirme ve tartışma fırsatını sunmuştur. Ayrıca, önümüzdeki kısa vadeli döneme yönelik hedefler ve faaliyetlerin de netleştirilmesini sağlamıştır.

Projeye ilişkin içerik ve haberlere ulaşmak için  website sayfasını ziyaret ediniz.

Büyük Konferans Uluslararası,
4 Haziran, Koblenz, Almanya.

“Almanya’nın Kalbinde Kültürel Miras- kültürel mirasın yerel halk için önemi ve kırsal Almanya’da bölgesel kalkınma”
HISTCAPE Projesinin devam etmekte olan etkinlik programı kapsamında, proje ortakları ilk Büyük Uluslararası Konferansı Koblenz’de gerçekleştireceklerdir.

Konferans, proje ortağı Rhineland-Palatinate Bölgesi Kültürel Miras Genel Müdürlüğü’nin ev sahipliğinde Prusya kalesi “Ehrenbreitstein"de düzenlenecektir. Kale, anıtsal korumada önemli bir başarı örneğidir.


Description: C:\Users\ingeborg.Hoffstadt\Desktop\Fotosammlung\BSA\Ehrenbreitstein\20110409Festu120.jpg

Ehrenbreitstein Kalesi

Kayıtlar başlamıştır. İsminizi kayıt etmek için, lütfen email adresine e-posta gönderiniz. Daha fazla detaya ulaşmak için website adresini ziyaret ediniz.

Poitiers inceleme gezisi, Eylül 2013

Poitier’de yapılacak inceleme gezisinin ana odağı, kentin kamusal alanlarını yenileme ve yeniden işlevlendirme deneyiminin incelenmesi olacaktır. Özellikle, bu konuda önemli bir örnek olan “Coeur d’Agglo” projesi incelenecektir.  Geziyle ilgili kesinleşmiş tarihler internet sayfamızda yer alacaktır:  website.Poitiers

İlgilendiğiniz taktirde, email e-posta adresimize şimdiden mesaj atıp bilgi verebilirsiniz.

Yeni Proje

“Kültürel Miras Avrupa için Önemlidir- Kültürel mirasın değerlenmesi için Avrupa çapında bir endekse doğru”.  
Europa Nostra, Heritage Europe ve ENCATC, çeşitli Avrupa araştırma enstitülerinin de desteği ile projeye hibe elde etmeyi başarmıştır. Projenin Haziran / Temmuz 2013’de başlaması beklenmektedir. Başlangıç toplantısı Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacaktır. Projenin süresi iki yıldır.

Proje kapsamında, kültürel mirasın toplum ve ekonomi üzerindeki etkileri ile ilgili veriler toplanacak, incelenecek, konsolide edilecek ve geniş bir şekilde yaygınlaştırılacaktır. Bu sayede, Avrupa ölçeğinde ve ulusal, bölgesel, yerel ve sektörel ölçeklerde yürütülmüş olan veri araştırmalarının Avrupa çerçevesinde haritalaması yapılmış olacaktır.

Temel hedefi, kültürel mirasın çeşitli faydaları konusunda farkındalık yaratmak ve kültürel mirasın temel potansiyelinin ortaya çıkarılması için politikaların üretilmesini sağlamak.

Yaratıcı Avrupa
Yeni fon programı ile ilgili güncelleme

Halen devam etmekte olan Kültür Programı’nın yerine 2014 yılı itibariyle geçecek olan yeni program halihazırda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından tartışılmaktadır.

Avrupa Komisyonu Eğitim, Kültür, Çok Dillilik ve Gençlik konusunda Komisyon üyesi Androulla Vassiliou, AB bütçesi konusunda 8 Şubat 2013 tarihinde AB Konseyi tarafından verilen karara tepki göstermiştir.

“Bütçede görülen genel düşüşe karşın, Avrupa’da önemli bir istihdam ve büyüme alanı olan kültürel ve yaratıcı endüstrilerin desteklenmesini öngören Yaratıcı Avrupa programı kaleminde önerilen bütçe, 2007-2013 yılları için %12’lik bir artışa işaret etmektedir.”

Avrupa Parlamentosunda yeni bir bütçe taslağı görüşülecek ve birkaç ay içinde nihai oylamaya sunulacaktır.
Bilgilere  website sayfasından ulaşabilirsiniz.

2013 Avrupa Kültür Forumu Geliyor!

4, 5 ve 6 Kasım’da, Avrupa Kültür Forumu, sivil toplum, AB üye devletler, ortak ülkeler ve AB kurumlarından 1200 katılımcıyı bir araya getirecektir.

Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürlüğü tarafından Brüksel’de düzenlenecek olan önemli forum, Avrupa’da kültür konusundaki işbirliği ortamını tartışmak ve sözkonusu alanın imajını yükseltmek için eşsiz bir fırsat sunacaktır.

Forumun 2013 toplantısında hem kültür politikaları üreten aktörler hem de “Yaratıcı Avrupa” alanında faaliyet gösteren paydaşlar bir araya gelecektir. Sektöre yönelik en güncel konular ele alınacaktır.

Üye Kent Great Yarmouth (İngiltere) Leonardo programı kapsamında yeni proje başvurusu yaptı

Heritage Europe üyesi Great Yarmouth kentine bağlı Koruma Vakfı, Avrupa Komisyonu’nun Yaşam Boyu Eğitim Programı “Leonardo Ortaklığı” kapsamında fon başvurusu yapmıştır. Proje konusu, geleneksel yapı ustalığında başarı örneklerinin incelenmesi ve koruma eğitimidir.

Proje kapsamında, tarihi yapıların tamir edilmesi ve korunması alanında yaşanan beceri eksikliğine bir çözüm bulmaya çalışılacaktır. Projeni ortakları Bulgaristan, Macaristan, Estonya, Türkiye ve İngiltere’den katılmaktadır.

Great Yarmouth Koruma Vakfı, geleneksel ustalıklarda eğitim konusuna ilgi duyan diğer üyelerden katılım bekler: website.

Koruma Vakfı ayrıca ihmal edilmiş ve zarar görmüş tarihi mezarlıklarda bir eğitim projesi başlatmıştır. İşsiz insanları hedefleyen projede, anıtların incelenmesi, kayıt altına alınması ve korunması konusunda eğitiler verilmektedir.

Vakıf, aynı alanda faaliyet gösteren diğer üyelerle deneyim paylaşımına sıcak bakmaktadır.


Deneyim Paylaşımı

Takımınızdan bir isim belirleyin

Üye kentlerin seçecekleri bir kişiyi, Heritage Europe’ın deneyim paylaşımı programının 2013 bacağına katılmaya davet ediyoruz.

Üye kentlerimizden bir kişiyi seçmesi ve seçecekleri bir başka üye kentte anahtar bir konu üzerinde bir haftaya kadar bir süre boyunca çalışması için başvurmalarını bekliyoruz.
Alınan derslerle ilgili kısa bir rapor karşılığında, tüm masrafar karşılanacaktır.

2012 yılında program dahilinde Romanya Birliği A.L.Z.I.A.R. ve Slovenya Tarihi Kentler Birliği arasında bir deneyim paylaşımı olmuştur. Değişimin ilk bacağı Haziran 2012’de Romanya’nın Sighisoara kentinde, ikinci bacağı da Kasım 2012’de Slovenya’nın Skofja Loka kentinde gerçekleşmiştir.

Ziyaret raporlarını okumak için website sayfamızı ziyaret ediniz.

Üyelikler Güncelleme

2012 yılının sonunda yapılan başvurular sonucunda, Rusya’nın Tambov Bölgesi ve Türkiye’nin Bodrum kentinin üyeliklerini  2013 yılında teyit edeceğimizi umuyoruz. Geçtiğimiz günlerde, HISTCAPE Projesi üyesi Slovenya Lubyana Üniversitesi’nden bir üyelik başvurusu aldık.

HISTCAPE Projesi’nden başka üyeleri de 2013 yılında tam üye olarak aramızda görmeyi dileriz.