The Chronicle

2012’nin Sağlık ve Mutluluk Getirmesini Dileriz

 

Heritage Europe’un elektronik haber bültenine hoşgeldiniz. The Chronicle sizleri Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinde gerçekleşen kültürel miras etkinliklerinden  ve gelişmelerden düzenli olarak haberdar edecektir. 


 

 

Geçmiş ve gelecek etkinlikler...

24 Ocak 2012 Brüksel, Belçika – IEE (Intelligent Energy Europe – Avrupa Akıllı Enerji)

Avrupa bilgilendirme günü. Avrupa Akıllı Enerji Programının detayları ile ilgili bilgiler aşağıdaki linktedir:

www.europa.eu/energy/intelligent/events

 

16-17 Şubat 2012. Viyana, Avusturya. EVoCH Projesi, (Kültürel Mirasın Ekonomik Değeri)

Kısmen AB Kültür Programı kapsamında fonlanan bu projeye ilişkin bilgilendirme semineri, “Kültür Turizmi – kentler ve bölgeler için makroekonomik ölçekte etkiler” başlığı altında Viyana’da gerçekleşti.

Detaylı bilgi için bakınız: www.jcyl.es/evoch

 

 

30 Mayıs – 2 Haziran 2012 Lizbon, Portekiz

Avrupa Kültürel Miras Kongresi.

Europa Nostra, Portekiz’in Ulusal Kültür Merkezi (Centro Nacional de Cultura)’nin işbirliği içerisinde Avrupa Kültürel Miras Kongresi’ni Lizbon, Portekiz’de gerçekleştirecek. Avrupa Birliği’nin Kültürel Miras Ödülü, 1 Haziran 2012 tarihinde Lisbon’daki Jeronimos Manastırında gerçekleştirilecek olan Avrupa Kültürel Miras Ödülleri töreninde verilecek.

 

BAŞARDIK!

ENCLOSE Projesi – IEE (Avrupa Akıllı Enerji - Intelligent Energy Europe).

ENCLOSE Projesi – Küçük ve orta ölçekli tarihi kentlerin lojistik hizmetlerinde enerji verimliliği projesi resmen onaylandı.

Heritage Europe bu projenin ortağı olup, küçük ve orta ölçekli tarihi kentlerin karşılaştığı lojistik sorunlarını irdeleyecek.

 

Proje kapsamında, tarihi kent merkezlerinde mal teslimi konusunda enerji verimliliğinin arttırılmasına yönelik eylemlerin önerilmesi hedeflenmektedir.

Projenin açılışı, Mayıs 2012’de İtalya’nın Lucca kentinde yapılacaktır.

Projeyle ilgilenen tarihi kentler, proje ortağı olmayan kentlerden oluşan özel bir gruba katılabilecektir.

Bu projede bizimle beraber nasıl çalışabileceğinizle ilgili bilgiler buradan iletilecektir.

Projeyle ilgili detaylar için buraya, ortakların listesine ulaşmak için ise burayatıklayınız.


BAŞARDIK!

HISTCAPE – INTERREG Projesi onaylandı

HISTCAPE projesinin INTERREG IVC İzleme Komitesi tarafından (şartlı) onaylanmış olduğunu duyurmaktan mutluluk duyarız.

 

Bu proje, küçük ölçekli tarihi kentlere ve barındırdıkları kırsal kültürel mirasın korunması konusuna odaklanacaktır.

Heritage Europe, 11 AB ülkesine dağılmış 12 bölgeyi temsil eden 12 proje ortağından biridir. Coğrafi dağılım, proje kapsamında yerel, bölgesel, ulusal ve Avrupa ölçeğinde ortak sorunların ele alınmasını sağlayacaktır.

Projenin iletişim ve yaygınlaşma stratejisini biz yöneteceğiz. Ağımızı kullanarak, küçük tarihi kentlere geniş bir yelpazeye yayılan deneyim, profesyonel uzmanlık ve başarılı uygulama örneklerine ulaşma imkanını sağlayacağız.  

Projenin ana hatlarına ulaşmak için buraya, ortakların listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Katılmak isterseniz bize bilgi veriniz.

 
 

 

Ekim 2012 Dubrovnik, Hırvatistan.

 

 

“Tarihi Kentlerde Akıllı, Sürdürülebilir, Bütüncül Büyümeyi Gerçekleştirmek” başlıklı uluslararası konferans.

Heritage Europe, Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği (HUPG) ile işbirliği içinde bu önemli konferansı gerçekleştirecektir.

Konferansın ana teması kapsamında, tarihi kentlerin AB 2020 stratejisinin en önemli 3 önceliğini ne şekilde uygulamaya sokabilecekleri irdelenecek. Bu öncelikler:

  • Akıllı Büyüme
  • Sürdürülebilir Büyüme
  • Bütünsel Büyüme’dir

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi Heritage Europe’ın web sitesinde en kısa zamanda yayınlanacaktır: www.historic-towns.org 

 

 

Avrupa Kültürel Miras İttifakı 3.3

Bir “AB Kültürel Miras Stratejisi”ne doğru giderken

Heritage Europe, Avrupa Kültürel Miras İttifakı 3.3 (European Heritage Alliance 3.3) kapsamında Europa Nostra ve 25 kültürel miras örgütü ile birlikte hareket etmeye başladı.  

Heritage Europe’ın da dahil olduğu küçük bir çalışma grubu, 7 Eylül 2011 tarihinde Brüksel’de bir araya geldi. Toplantı sonunda, kültürel mirasın değerini ve AB’nin 2020 Stratejisi’ne katkısını gözler önüne seren “kanıt odaklı” bir stratejinin karşısındaki en büyük engelin, Avrupa ölçeğinde ulaşılabilir verilerin eksikliği olduğu sonucuna varıldı.

Brian Smith, ulusal ölçekte, Avrupa projelerinde ve vaka çalışmalarında elde edilen verileri bir araya getirecek olan bağımsız bir araştırma çalışmasına yönelik bir belge hazırlamak üzere görevlendirildi. Bu çalışmanın AB’nin kültürel mirastan sorumlu Komisyon üyesi Androulla Vassiliou’ya sunulmasına karar verildi.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi aktarılacaktır.

 

Değişimleri deneyimleyin – Takımınzdan birisini hemen seçin!

Üye kentlerimizden, kendi seçecekleri bir diğer üye kentimizde bir hafta boyunca temel bir konu üzerinde çalışacak bir kişiyi aday olarak sunmalarını bekliyoruz. Katılımcıların öğrenmiş oldukları dersleri anlatacakları kısa bir raporu sunmalarının ardından bütün masrafları karşılanacaktır.

Geçmiş değişim raporlarına ulaşmak için www.historic-towns.org sayfasına bakınız.

 

 


Tarihi Binalarda Enerji Verimliliği


Milletvekili Cristina Gutiérrez-Cortines 11 Ocak 2012 tarihinde “Enerji Verimliliği, Tarihi Binalar ve Kentsel Miras” başlıklı bir seminere Avrupa Parlamentosu’nda ev sahipliği yaptı.

Heritage Europe Genel Sekreteri Brian Smith, uzmanlar paneline katılmak üzere seminere davet edildi.

Seminer kapsamında AB Enerji Verimliliği Direktifi’nin tarihi binalar ile ilişkisi değerlendirildi.

 

Yaratıcı Avrupa:

Avrupa’nın kültürel ve yaratıcı sektörlerine 2014 itibariyle yeni bir program öneriliyor.

Yaratıcı Avrupa, kültürel ve yaratıcı sektörlere yönelik olarak sunulan yeni AB programıdır. Öneri halen AB Bakanlar Kurulu ve Avrupa Parlamentosu tarafından değerlendirilmektedir.

Daha fazla bilgi için ziyaret ediniz: www.europa.eu

 

Danimarka ile ortak çalışma


Heritage Europe ve Danimarkalı bir STK olan Isager DK, 2012 yılında Danimarka’nın kültürel miras örgütleri ve tarihi kentlerini bir araya getirecek bir çalıştay düzenleyecekler.

2012’nin ilkbaharında yapılacak olan hazırlık toplantısı, tarihi kent Odense’de gerçekleşecektir.

 
 

 

Berlin Konferansı – “Kentin Mirası – Avrupa’nın Geleceği”

 

Almanya’nın Federal Ulaştırma, İmar ve Kentsel Gelişim Bakanlığı tarafından düzenlenen konferans 8-9 Aralık 2011 tarihlerinde gerçekleşti.

Konferans kapsamında, Avrupa’nın her yerinden ve ötesinden katılan 475 delege bir araya gelerek, tarihi kentler bağlamında “bütünleşik kentsel gelişim üzerinden yeni fırsatlar”ı değerlendirdi. Konferansta kentsel planlama, kültürel mirasa yatırım yapmanın ekonomik faydaları, kitle turizminin tarihi kentlere zararları, tarihi binalarda enerji verimliliği ve çevre gibi pek çok konu ele alındı. 

 

 

Heritage Europe Genel Sekreteri Brian Smith, kentin hem yaşanan (“Ev”) hem ziyaret edilen (“Otel”) bir yer olarak ele alındığı “Ev ve Otel” başlıklı bir forumu sundu ve yönetti. Etkinlikte Prag, Hamburg, Vienna ve Lviv kentlerinden sunumlar yapıldı. 

Yapılan sunumların özetleri artık mevcut – lütfen bakınız: www.kongress-erbe-der-stadt.de/dokumentation

 

Konferansın sonuçları ve sunumların tamamı elimize geçer geçmez sayfamızda yayınlanacaktır www.historic-towns.org.

 

Yeni üyelerle ilgili güncelleme

Heritage Europe, bünyesine yeni üyeler çekmek için tanıtım kampanyasına devam ediyor.

Malta’nın L’Isla kenti ile Bulgaristan’ın Dünya Mirası Kenti Nessebar ve tarihi kentler birliği olan “Mesambria Pontica”nın aramıza katıldığını duyurmaktan mutluluk duyar, çalışmalarımıza etkili katılımlarını bekleriz.

 

      

L’Isla Kenti, Malta

Nessebar, Bulgaristan

 

 

Heritage Europe – Bize katılın

Açıklama: Heritage EuropeBizimle işbirliği yaptığnız taktirde Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinin temel çıkarlarını temsil etme şansına erişirsiniz.

Kim olduğumuz ve ne yaptığımız konusunda daha fazla bilgi edinmek için bakınız: www.historic-towns.org

Bize katılmak için, bilgilerinizi bize hemen e-posta ile ulaştırın:  european-association@historic-towns.org

 
 


Historic Towns Working Together

Visit: www.historic-towns.org

Email: european-association@historic-towns.org

Secretariat: EAHTR, The Guildhall, Gaol Hill, Norwich, NR2 1JS, UK

Norwich City Council             

This newsletter has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."


The European Association of Historic Towns and Regions Ltd (EAHTR) is a 'Public Equivalent Body'' a 'not for profit' legal entitity. Its company number is 4411400 registered under UK law. The name 'Heritage Europe' is used for the purposes of marketing and publicity as provided for under item 1.1 of the EAHTR Constitution agreed by its General Assembly in September 2004.