The Chronicle

Welcome

HOŞGELDİNİZ

E-Bülten

 

 
Welcome to the first edition of the electronic newsletter of Heritage Europe. The Chronicle will keep you regularly informed of the activities, events and news of interest to Europe's historic cities, towns and regions.
 

 

Takvim...

14 - 16 Eylül 2011, Ravello, Italy.

Uluslararası Kültür, Ekonomi ve Kentler (CEC) Konferansı  

“Tehlike Altındaki Dünya Mirası – Tehlike Altındaki Somut ve Somut Olmayan Kültürel Mirasın Ekonomisi”. Kültür, Ekonomi ve Kentler üzerine konferanslar dizisinin başlangıcı.

Click here for - programme and registration details...

Program hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt yaptırmak için tıklayınız…

Daha fazla bilgi almak için www.cecseries.org linkini tıklayınız

 

Heritage Europe - (Avrupa Miras) – Bir isim değişikliği

 

Heritage Europe

Avrupa Konseyi tarafından 1999 yılında “Avrupa – Ortak Bir Miras” girişimi kapsamında kurulan Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği (EAHTR) artık “Heritage Europe” olarak isim değiştirmiştir.

“Avrupa – Ortak Bir Miras”

Daha basit bir isim olan “Heritage Europe” ismini almamız, tarihi kentlerle ilgili çalışmalarda yer alan bütün örgütleri hedef alan geniş bir stratejinin parçasıdır. Tabi bu ismin daha kolay hatırlanabileceğini de umuyoruz.

Bu isim değişikliği, EAHTR’nin Ekim 2010 tarihinde toplanan Büro Toplantısında onaylanmıştır. Ancak yasal olarak hala Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği olarak bilineceğiz.

Birliğimize üye olmak için,

european-association@historic-towns.org

‘a bir e-posta gönderiniz veya internet sitemizi ziyaret ediniz: 

www.historic-towns.org

e-mail us at

european-association@historic-towns.org

More about Heritage Europe......

 
 

13-15 Kasım 2011, Venedik. UNESCO Venedik Ofisi tarafından Uluslararası Venedik Üniversitesi’nin desteği ile düzenlenen Uluslararası Konferans.

“Küresel Değişim Bağlamında Venedik ve Lagününün Geleceği”

Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği Genel Sekreteri Brian Smith, Salı 15 Kasım tarihinde “Dünya Kentleri” başlıklı oturumu yönetecektir.

Ön bilgi için burayı tıklayınız…

 
Daha fazla bilgi almak için www.unesco.org/venice adresine bakınız

 

 


22-25 Kasım 2011, Sintra, Portekiz. Dünya Miras Kentleri Örgütü’nün (OWHC) Dünya Kongresi, “Dünya Miras Kentleri ve İklim Değişikliği”.

 

27 Kasım – 2 Aralık 2011, Paris. ICOMOS Genel Meclisi ve Sempozyumu Paris’teki UNESCO Genel Merkezinde gerçekleştirilecek. Sempozyum başlığı: “Kültürel Miras – Kalkınmanın İtici Gücü”

 

 


2011-2013 Kültür Programı Çerçeve Anlaşması

2011-2013 Kültür Programı Çerçeve Anlaşması

Heritage Europe, Avrupa Kültür Programı’nın 2011-2013 Çerçeve Ortaklık Anlaşması kapsamında fon elde etmiştir.

Bu sayede 2011 yılının geri kalan kısmında programımızı sürdürebilme ve 2012-2013 yıllarında yeni projeler üretebilme olanağına kavuşmuş bulunuyoruz.

 

 
 

Uluslararası Konfersans – “Kentin Mirası – Avrupa’nın Geleceği, Bütünleşik Kentsel Gelişme için Yeni Fırsatlar”.

Berlin 8-9 Aralık 2011.

Bu büyük konferans Almanya’nın Ulaştırma, İmar ve Kentsel Gelişme Bakanlığı tarafından düzenlenecektir. Avrupa Tarihi Kentler ve Bölgeler Birliği Genel Sekreteri Brian Smith, 8-9 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek olan Konferansın hazırlık çalışmalarını yapan danışma kurulunun üyesi olarak görev almaktadır.  

Konferans ile ilgili daha detaylı bilgi web sitemizde yer alacaktır.

Şimdiden kayıt yaptırmak için:

Word - pdf

 

Yeni üyelikler

Heritage Europe bünyesine yeni üyeler davet etmeye devam ediyor. Fransa’dan Poitiers, Türkiye’den Niksar kentleri birliğimizin yeni üyeleri olmuştur ve gelecekteki çalışmalarda yer almak için hazırlıklar yapmaya başlamışlardır.

 


 

Poitiers, France Niksar, Turkey
 

HerO projesi – Sonuç raporu yayınlandı

HerO Project

HerO – "Heritage as Opportunity" (“Bir Fırsat olarak Miras”): Avrupa Birliği’nin URBACT II programı kapsamında yürütülen proje, tarihi kentlerin yönetimi için daha bütünleşik bir yöntem aramayı hedef edinmiştir. Özellikle de tarihi kentlerin AB’nin yapısal fonlarından nasıl faydalanabileceğini göstermiştir.

Proje ortakları sonuç belgelerinin hazırlanmasında Heritage Europe ile çok yakın çalışmışlardır. 

Yeni yayınlanan “Başarıya Giden Yol” (“Road to Success”) raporları, proje hakkında detaylı bilgi vermektedir. Raporlarda, tarihi kentlerin yerel yönetimleri ve diğer karar vericilerine yönelik politikalar önerilmiştir. Rehber Kitap (“Guidebook”), tarihi kentlerin sürdürülebilir yönetimi konusunda daha bütünleşik bir yöntem önerirken, konuyla ilgili uygulama yapan kesimleri hedef almaktadır. Bayrak Projeler (“Flagship Projects”), Avrupa Yapısal Fonlarından önemli ölçüde faydalanmış olan başarılı projelerin listesini vermektedir. İyi Örnekler (“Good Practice”) listesi ise HerO Projesi’ne katılan kentlere ilişkin vaka çalışmalarını kapsamlı bir biçimde ele almaktadır. Son olarak, Strateji Belgesi (“Strategy Paper”), kültürel mirasın barındrıdığı ancak değerlendirilemeyen potansiyelin Avrupa Birliği düzeyinde 2014-2020 dönemide öncelikli olarak ele alınması konusunda öneriler getirmektedir.  

Raporlardan birer kopya indirmek için şu linklere tıklayınız:

 
 
         
   

HerO Broşürü

 

Politika Tavsiyeleri

 

Rehber Kitap

 

   

Örnek Projeler

 

Başarılı Uygulamalar

 

 

Strateji Raporu

 

HerO Projesi hakkında daha fazla bilgi almak için www.urbact.eu/hero adresine bakınız.

Tüm belgelerin basılı kopyalarını elde etmek için, HerO Projesinin Yöneticisi olan Barbara Buehler ile temas ediniz: buehler.barbara@regensburg.de

 


 
 

Avrupa Miras İttifakı 3.3 Başlıyor

Heritage Europe; Europa Nostra ve Avrupa düzeyinde faaliyet gösteren çeşitli kültürel miras kurumları ile birlikte yeni oluşturulan Avrupa Miras İttifakı 3.3’e katılmayı kabul etmiştir.

Genel Sekreter Brian Smith, Haziran ayında düzenlenen konferansta “Kültürel miras alanında çalışan tüm kuruluşların bir araya gelip Avrupa Birliği’nin kültürel mirasın korunması ve tarihi kentlere yönelik politikalar üretmesi konusunda yönlendirme yapma zamanı gelmiştir”.

Heritage Europe’ın da dahil olduğu küçük bir grup, 7 Eylül tarihinde Brüksel’de buluşup, doğal ve kültürel mirasın korunmasına yönelik AB politikalarını etkileyecek bir strateji belgesi geliştirecektir.

Bu ortak girişimin üyesi olan Heritage Europe, Avrupa Kültür Eylemi’nin Avrupa Kültür Vakfı ile birlikte başlattığı “biz daha fazlayız” kampanyasına destek vermeye karar vermiştir. Desteklemek için kampanya mektubunu imzalayabilirsiniz: burayı tıklayınız

Yeni oluşan birlik ve “biz daha fazlayız” kampanyası hakkında daha fazla bilgi almak için www.wearemore.eu sayfasına bakınız.

 


Yeni Projeler

Heritage Europe, Avrupa Birliği’ne sunulan ve fonlandığı taktirde 2012 yılında başlayacak olan bir dizi projeye ortak olarak katılmaya davet edilmiştir:

HISTCAPE – Bir Interreg IVC projesi olup, kırsal alanlardaki küçük yerleşimlerde ve köylerdeki kültürel mirasın korunması konusuna odaklanacaktır.

ENCLOSE – IEE (Intelligent Energy Europe/Avrupa Akıllı Enerji) programı altında yer alacak olan proje, orta ölçekli tarihi kentlerdeki ulaşım ve lojistik faaliyetlerinde tasarruflu enerji kullanımı konusunu ele alacaktır.


PERHT – LIFE + 2011 programının “Çevre Politikaları ve Yönetişim” başlığı altında yer alacaktır. Küçük ve orta ölçekli tarihi kentleri hedef alan proje, tarihi kent merkezlerinde kişilerin ve malların ulaşımı ve dolaşımı ile ilgili konuları kapsayacaktır.

Yukarıdaki projeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.historic-towns.org sayfasını takip ediniz.

 


Bize katılın

Avrupa’nın tarihi kentler ve bölgelerinin ortak çıkarlarını temsil etmek amacıyla işbirliği yapmak isterseniz bize katılınız.

İletişim bilgilerinizi Heritage Europe’a gönderip üyelik sürecini başlatabilirsiniz. Kim olduğumuz hakkında daha fazla bilgi edinmek için www.historic-towns.org sayfasına bakabilirsiniz.

 

Değişimi Deneyimleyin

Üye kentlerimizden, başka bir kentte bir hafta boyunca belirli bir konu hakkında çalışacak bir katılımcının ismini bize sunmalarını bekliyoruz. Her katılımcının program sonunda bir değerlendirme raporu sunmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl Hollanda’nın Delft kenti ile İngiltere’nin Newcastle on Tyne kentleri arasında başarılı bir değişim programı gerçekleştirilmiştir.

www.historic-towns.org sitesinden değişim programının değerlendirme raporlarını indirebilirsiniz.

 

Yeni kurulan birlik – Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği (HUPG)

Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği’ne (HUPG) hoşgeldiniz diyoruz.

Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği’nin kuruluş törenleri 29 Nisan tarihinde Dubrovnik’te gerçekleştirilmiştir. Heritage Europe’ın Genel Sekreteri yeni kurulan birliğin üye belediyelerinin temsilcilerine hoşgeldiniz sunumu yapmıştır. Birliğe 20 tarihi kentin belediyesi üye olmuştur. Üye sayısının hızla artması beklenmektedir. Heritage Europe yeni birlik ve üyeleri ile yakın çalışmak üzere hazırlıklar yapmaktadır. 

Dubrovnik

   

Çok yakında

Danimarka ile çalışma

Heritage Europe, Danimarka menşeli bir STK olan Isager DK ile birlikte, Danimarka Kültürel Miras örgütleri ve tarihi kentleri ile birlikte 2012 yılında bir çalıştay düzenlemeyi planlamaktadır. Konuyla ilgili yıl içerisinde bir hazırlık toplantısı yapılacaktır.

 

Tarihi Kentlerde Anket 

Heritage Europe, 2012 yılında Avrupa’nın tarihi kentlerinde önemli bir anket çalışması yürütecektir. Bu anket ile, Avrupa’daki tarihi kentlerin karşılaştıkları en önemli sorunlar araştırılarak, hem yerel düzeyde hem Avrupa düzeyinde politikaların geliştirilmesini kolaylaştıracak önemli veriler toplanması hedeflenmektedir. Ayrıca benzer sorunlarla karşılaşan tarihi kentlerin işbirliği yapması ve projeler geliştirmesi de beklenmektedir.

 
 


Historic Towns Working Together

Tarihi Kentlerin İşbirliği

Ziyaret ediniz: www.historic-towns.org

 

E-Posta: european-association@historic-towns.org

Sekreterya: EAHTR, The Guildhall, Gaol Hill, Norwich, NR2 1JS, UK

 

Norwich City Council             

This newsletter has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."


The European Association of Historic Towns and Regions Ltd (EAHTR) is a 'Public Equivalent Body'' a 'not for profit' legal entitity. Its company number is 4411400 registered under UK law. The name 'Heritage Europe' is used for the purposes of marketing and publicity as provided for under item 1.1 of the EAHTR Constitution agreed by its General Assembly in September 2004.