The Chronicle

2013’DE SİZLERE SAĞLIK VE MUTLULUK DİLERİZ


Heritage Europe’ın elektronik haber bültenine hoşgeldiniz. Chronicle sizleri Avrupa’nın
tarihi kentleri ve bölgelerinin
faaliyetleri, etkinlikleri ve haberleri hakkında bilgilendirecektir.


Takviminiz için tarihler

17-18 Ocak 2013, Londra, Birleşik Krallık. E-Faith Endüstriyel Miras Konferansı, "Yerin Altına İnmek: Metropolün altında seyahat etmek 1863-2013".
Londra metrosunun 150. yıldönümünü kutlamak için düzenlenen konferans, Londra Üniversitesi’nin Tarih Araştırmalar Enstitüsü’ne bağlı Metropol Tarihi Merkezi tarafından  düzenlenecektir. Konferansın amacı, Londra Metrosu’nun dünü, bugünü ve yarınını; tarihi, coğrafi, kültürel, siyasi ve toplumsal boyutları bağlamında araştırmaktır.

Daha fazla bilgi için Web sayfasını ziyaret ediniz.

23 Ocak 2013. Brüksel, Belçika. IEE (Intelligent Energy Europe/Avrupa Akıllı Enerji) Avrupa Bilgilendirme Günü.
IEE Bilgilendirme Günü’nün amacı, potansiyel adayların EACI (AB Komisyonu tarafından kurulan Rekabet ve Yenilikçilik Ajansı) tarafından fonlanan program çerçevesinde uygun teklif hazırlamalarına ve başvurularında başarı şanslarını arttırmaya yardımcı olmak, teklif hazırlayacak kesimlerin kendilerini nelerin beklediğini anlamalarını sağlamaktır: örneğin, projenin Avrupa boyutundan ne kastediliyor, proje ortağı olmak ne anlama geliyor, proje içerisinde “çarpan” olmak ne demek, günümüzün rekabetçi piyasalarında insanların dikkatini çekebilecek ve faydalı yaygınlaştırma faaliyetleri neler olabilir, vs…

Daha fazla bilgi için www.ec.europa.eu/intelligent  sayfasını ziyaret ediniz. 

24-25 Ocak 2013 Lizbon, Portekiz “Küresel Güneyde Turizm. Peyzajlar, Kimlikler ve Kalkınma”.
TPT.13, Küresel Güneyde turizmin etkileri üzerinde yeni araştırma fikirleri ile buluşmayı hedeflemektedir. Özellikle, turizm kaynaklı inşaat faaliyetleri ve peyzajın dönüşümü, kimlik çatışması, kültürel değişim gibi konuları ve yoksulluğu azaltmak, sürdürülebilir kalkınmayı başarmak bağlamında turizmin rolünü araştırmayı amaçlar.

Daha fazla bilgi için www.wix.com/tptceg/13 sayfasını ziyaret ediniz.

11-13 Mart 2013, Berlin, Almanya. AB Fonları 8. Yıllık Avrupa Sempozyumu 2013.
"Bir sonraki program dönemine geçiş 2014-2020".
Avrupa Vergi, Ekonomi ve Hukuk Akademisi, Avrupa’nın her yerinden AB fonları uzmanlarının buluşacağı yıllık Avrupa forumuna Berlin’de ev sahipliği yapacaktır. Sempozyumun ana hedefi, 2014-2020’de devreye girecek ikinci program dönemine geçişin ne şekilde yönetileceği konusunu ele almaktır.

Daha fazla bilgi için www.euroacad.eu sayfasını ziyaret ediniz ve etkinliklere katılınız.

19-21 Mart 2013, Alytus, Litvanya – HISTCAPE Projesi
4. Açık Konferans, HISTCAPE Projesi’nin 2013 yılı programı çerçevesinde Litvanya’nın Alytus kentinde gerçekleştirilecektir.
Konferansa dair detaylar internet sayfamız olan www.historic-towns.org ‘da yayınlanacaktır.  
Proje sayfası olan www.histcape.eu adresinden de detayları takip edebilirsiniz.

26-27 Nisan 2013, Bursa, Türkiye – Avrupa Müze Akademisi “Micheletti Ödülü” töreni ve Bursa toplantısı.
Yeni kurulan Avrupa Müze Akademisi’nin Türkiye temsilcisi olan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek olan toplantı, endüstriyel mirasın korunmasına yönelik sunumlara ve çalıştaylara ev sahipliği yapacaktır.

Taslak program için burayı tıklayınız.

27-29 Mayıs 2013, Kos, Yunanistan. Uluslararası Konferans, “Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama”.
“Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama” konulu Altıncı Uluslararası Konferans, 2003 yılında başlayan bir konferanslar dizisine eklemlenmektedir. Sürdürülebilir Kalkınma ve Planlama 2013, alandaki son bilimsel gelişmeleri tartışmak üzere, dünyanın her yerinden bilim insanları ve farklı paydaşları bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca, yönetim stratejilerindeki gelişmeleri araştırmak ve öne çıkarmak, politika geliştiriciler ve karar vericiler için değerlendirme araçlarını ortaya koymayı amaçlar.
İngiltere’de bulunan Wessex Institute of Technology tarafından düzenlenen konferans, bölgesel kalkınma konusunu bütünleşik bir yaklaşımla ve sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda ele almayı amaçlamaktadır.

Daha fazla bilgi için www.wessex.ac.uk sayfasını ziyaret ediniz.

18-20 Kasım 2013, Milano, İtalya – Uluslararası Konferans “İnşa Edilmiş Kültürel Miras 2013 – Koruma Yönetimini İzlemek”
Konferans, Milano Politeknik’in Kültürel Mirası Koruma ve Tanıtma Merkezi’nin 150. kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenecektir. Konferans, üniversite araştırmacıları, profesyonelleri ve politika üretenleri bir araya getirerek, arkeolojik, mimari ve kentsel peyzaj mirasının korunması alanındaki en güncel örnekleri sunmayı ve tartışmaya açmayı hedeflemektedir. Ekteki broşüre bakınız.

Linke girerek, konferansın detayları, hedefleri, temaları ve bildirileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz: Web

Projeler Güncel Bilgiler

HISTCAPE

INTERREG IVC kapsamında yürütülen bu proje, küçük tarihi kentlerin ve kırsal alanlardaki tarihi mirasın korunmasına odaklanmaktadır. Heritage Europe, projenin 12 ortağından biridir ve Avrupa’nın 11 ülkesinde bulunan 12 farklı bölgeyi temsil etmektedir. Projenin geniş coğrafi kapsamı, sorunların yerel, bölgesel, ulusal ve Avrupa ölçeğinde ele alınmasını mümkün kılmaktadır.

Üçüncü Açık Konferansı, çalıştayları ve inceleme gezilerini kapsayan son proje toplantısı 6-8 Kasım tarihlerinde Yunanistan’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya Batı Makedonya Bölgesi ev sahipliği yapmıştır.

Pojenin gelişimini www.histcape.eu adresinden takip edebilirsiniz.

“Tartışmaya katıl”. Kültürel miras uzmanları ve uygulayıcıları ile tartışma ortamına girin ve katkıda bulunun. Web

“Projeye Genel Bakış” broşürünü indirmek için www.historic-towns.org adresini ziyaret ediniz.

ENCLOSE

Avrupa Akıllı Enerji (IEE/Intelligent Energy Europe) programı kapsamında yürütülen proje, küçük ve orta ölçekli tarihi kentlerin lojistik sorunlarını masaya yatırmaktadır. Bu bağlamda, tarihi kent merkezlerine mal sevkiyatının enerji verimliliğine ilişkin hedef odaklı eylemler önerilmektedir.

Proje kapsamında yapılan ikinci toplantı Norveç’in Trondheim kentinde 13-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Daha fazla bilgi web sitemizde en kısa zamanda yayınlanacaktır.

Projenin Norveçli ortağı, ulusal posta hizmeti ‘Posten Norge’dir. Toplantı kapsamında, kent merkezinde CO2 salınımlarının azaltılmasına yönelik pilot önlemleri birebir gözlemleme fırsatı olmuştur. Bunların arasında, hem iş yerlerine hem de kentlilere posta ve paket teslimatında elektrikli arabalar ve servis araçlarının kullanımı vardı. Bu bağlamda kullanılan el arabaları son derece olumlu karşılanmıştır.
Proje özeti ve ortakların listesini görmek için www.enclose.eu adresini ziyaret ediniz.Projeyle ilgilenen tarihi kentleri, proje ortağı olmayan özel bir grup kapsamında buluşmaya davet ediyoruz. Bize european-association@historic-towns.org adresinden ulaşıp katkıda bulunabilirsiniz.

PERHT

Yeni proje fonlama kapsamında onaylandı
“Çevre Politikaları ve Yönetişim” başlıklı Life + 2011 programı kapsamında yürütülen bu proje, Ekim 2012 tarihinde resmi olarak devreye girmiş ve ilk toplantısı İtalya’nın Treviso kentinde 22-23 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Küçük ve orta ölçekli tarihi kentleri hedef alan proje insan ve mal ulaşımı ve tarihi kent merkezlerinde hareket edebilirlik konularını ele almaktadır.
Proje özeti, web sitemiz www.historic-towns.org ‘in “Projects”/ (Projeler) bölümünde görülebilir.

Uluslararası Fuar “Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı”
18-21 Ekim tarihlerinde Türkiye’nin Antalya kentinde gerçekleştirilmiştir. Fuara hem Başkanımız hem de Genel Sekreterimiz katılmıştır. Başkanımız Louis Roppe, “Dünya Miras Kentlerinin Yönetimi-Avrupa Tarihi Kentlerinden Örnekler” başlıklı oturumu yönetmiştir. Genel Sekreterimiz Brian Smith ise, HerO (Bir Fırsat Olarak Kültürel Miras) projesini sunmuş, ardından da Heritage Europe üyeleri olan Dubrovnik ve Valletta kentleri sunum yapmışlartır.


Deneyim Paylaşımı 2012 – güncelleme. Deneyim paylaşımı programımız Romanya’nın Sighisoara kenti ve Slovenya’nın Skofja Loka ve Kranj kentleri arasındaki değişim uygulamasıyla 2012 yılında da devam etmiştir.

Kendi takımınızdan birisini hemen seçin! Üye kentlerden, başka bir üye kentteki ana konulardan biri üzerinde bir hafta boyunca çalışmak amacıyla belirleyecekleri adaylarını bize sunmalarını bekliyoruz. Öğrenilmiş derslerin yazılacağı bir rapor karşılığında, katılımcıların bütün masrafları birliğimiz tarafından karşılancaktır.  

Yıllık Konferans 4-5 Ekim 2012 Dubrovnik, Hırvatistan.

Avrupa ve ötesinden 15 ülkeden bakanların, belediyelerin ve üst düzey yetkililerin dahil olduğu 150 temsilcinin katıldığı Dubrovnik Uluslararası Tarihi Kentler Konferansı, Dubrovnik Kenti ve Heritage Europe tarafından düzenlenmiştir. Ana teması 'Tarihi Kentlerde Akıllı, Sürdürülebilir ve Kapsayıcı Büyümeyi Gerçekleştirmek' olan konferans çerçevesinde, tarihi kentlerin AB 2020 stratejik önceliklerini ne şekilde gerçekleştirdiği ve gerçekleştirebileceği tartışılmıştır. 

Buraya tıklayarak konferansın Sonuç Bildirgesi'ne ulaşabilirsiniz.
 
Fotoğraf galerisi ve sunumları görmek için konferansın web sitesine bakabilirsiniz.

Web


2013 İnceleme Gezisi – Poitiers, Fransa.

Yıllık inceleme gezilerimizin 2013 yılı programı kapsamında Poitiers kenti Haziran ayının başında ev sahipliği yapacaktır.  

Ziyaret kapsamında, böylesi bir tarihi kentin sürdürülebilir yönetimine ilişkin başarı örnekleri incelenecek ve özellikle kamusal alanların canlandırılması ve kullanımına yönelik uygulamalara dikkat edilecektir.
Ziyarete ilişkin teyit edilmiş tarihler ve daha fazla bilgi web sayfamızda Web  yayınlanacaktır. Bize katılabileceğinizi dileriz.

Avrupa Miras İttifakı 3.3 (European Heritage Alliance/EHA)

Genel Sekreterimiz Brian Smith tarafından EHA çalışma grubu ile işbirliği içinde İttifak adına hazırlanan “Kültürel Miras için bir AB Stratejisi’ne Doğru - Araştırmanın Önemi” başlıklı belge, 24 Eylül 2012 tarihinde Brüksel’de düzenlenen bir toplantıda AB Komisyonu’nun Kültür ve Medya Direktörü Xavier Troussard’a sunulmuştur. Direktör, İttifak’ın kurulmuş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti belirtmiş ve yaptığı çalışmalara desteğini sunmuştur. Kültürel mirasa sektörel bir yaklaşımın doğru zamanı olduğunu da eklemiştir. İttifak bu konudaki çalışmalarını önümüzdeki aylarda sürdürecektir. Toplantı kapsamında ayrıca kültürel mirasın faydalarının ölçülebileceği verilerin analizine ilişkin uygun yöntemler üzerinde tartışılmıştır. Bu bağlamda, Kültür Programı 3.2. başlığı altında (aşağıda bakınız) yeni bir projenin geliştirilebileceği de dile getirilmiştir.

Yeni Proje  – “Kültürel Miras Avrupa İçin Önemlidir”
EHA 3.3 strateji belgesi,  ortakları Europa Nostra, Heritage Europe, ENCATC, ICC, RLICC ve Heritage Alliance UK olan yen bir projeye altlık oluşturmuştur. Sözkonusu proje, ortakları tarafından EACEA Kültür Programı’na 3.2. başlığı kapsamında sunulmuştur. Projenin hedefi, kültürel mirasın toplum ve ekonomi üzerindeki etkilerini derlemek, analiz etmek, bütünleştirmek ve yaygınlaştırmaktır.  Önemli bir çıktısı da yerel, sektörel, bölgesel, ulusal ve Avrupa ölçeğinde ortaya çıkmış olan sonuçların ve araştırmaların Avrupa ölçeğinde haritalama çalışmasının yapılmasıdır. Proje, kültürel mirasın çok yönlü faydalarına daha fazla dikkat çekmeyi ve mirasın bütün kapasitesini ortaya çıkaracak politikaları önermeyi amaçlamaktadır.

2 sene sürecek olan proje, fonlama kapsamına alınırsa Temmuz 2013’de başlayacaktır.

Yaratıcı Avrupa – güncelleme.

AB’nin kültürel ve yaratıcı sektörlerini fonlayacak olan yeni programı, 2014’ten itibaren mevcut kültür programının yerine geçecektir. 

Avrupa Parlamentosu’nun Kültür ve Eğitim Komitesi’nin Yaratıcı Avrupa Programı teklifinin raportörü olan parlamenter Silva Costa, önerilen programa ilişkin taslak raporunu 17 Eylül’de sunmuştur.

Avrupa İttifak Mirası 3.3.’ün de yoğun olarak öne sürdüğü şekilde, Silva Costa, Avrupa’nın kültürel mirasının korunması ve geliştirilmesi konusunun yaratıcı Avrupa’nın genel hedefleri arasında ayrı ve belirgin bir hedef olarak eklenmesini önermiştir.
Avrupa Parlamentosu’nun Kültür ve Eğitim Komitesi 27 Kasım tarihinde değişiklik önerilerini oylamıştır.

 
Daha fazla bilgi için http://ec.europa.eu/culture/creative-europe/index_en.html sayfasını ziyaret ediniz.

AB Komisyonu’nun Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi, Bölgeler Komitesi ve Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komite’ye, Yaratıcı Avrupa programı hakkında gönderdiği duyuruyu görmek için burayı tıklayınız.

Daha fazla bilgi internet sayfamızda yer alacaktır: www.historic-towns.org

AB - Çin Belediye Başkanları Forumu.
AB 2012 “Kültürler Arası Diyalog Yılı” kapsamında düzenlenen AB-Çin Belediye Başkanları Forumu 19-20 Eylül 2012 tarihlerinde Brüksel’de düzenlenmiştir. Toplantı, AB-Çin Kentleşme Ortaklığı kapsamında yapılan ilk yıllık etkinlikti.

Toplantı, AB ve Çin Belediye Başkanlarını, yerel karar vericileri, şehir plancılarını, iş adamlarını ve STK’ları bir araya getirerek, sürdürülebilir, bütünleşik ve verimli çözümlere ulaşılmasını sağlayacak deneyimlerin paylaşılmasını mümkün kılmıştır.

Heritage Europe’ın Genel Sekreteri Brian Smith “kentlerin kültürel mirasa yatırım yapmasının yeniden canlanma açısından önemi”ni öne koyan bir sunum yaparak, AB tarafından fonlanan INHERIT Projesi’ni vurgulamıştır. Sunum, kültürel mirası kentlerin sürdürülebilir kalkınması için kilit kaynaklardan biri olarak ele alan bir bilgilendirme oturumu kapsamında yapılmıştır.
Sunuma ulaşmak için buraya tıklayınız.


INHERIT projesinin çıktısı olan

“Kültürel Mirasa Yatırım Yapmak: Başarılı Kentsel Canlandırma Rehberi”

kitabını sekreteryamızdan temin edebilirsiniz:

email

Danimarka Ağı – güncelleme.

Danimarka STK’ları ve Odense Belediyesi’nin temsilcileri ile yapılan toplantı 5 Eylül tarihinde tarihi Odense şatosunda gerçekleştirilmiştir.

Toplantının amacı, Danimarka belediyeleri ve kültürel miras STK’ları ile gelecekte işbirliği yapma imkanlarını araştırmak ve Heritage Europe bünyesinde bir Danimarka başlığı açmaktı.Toplantı kapsamında kentte detaylı bir inceleme ziyareti gerçekleştirilmiş, canlandırma projeleri ve tarihi binalarda yeniden işlevlendirme örnekleri incelenmiştir.Toplantıya ev sahipliği yapan Odense Belediyesi ve inceleme gezisini organize eden Isager Arkitekter mimarlık ofisine teşekkür ederiz.

Ziyaret Raporu

 


Yeni üyeler.

Yeni üyeleri bünyemize katmak için yürüttüğümüz kampanyamız meyvelerini vermeye devam etmektedir. Heritage Europe, Hırvatistan’ın Korcula, Pula, ve Vukovar kentlerini arasına katmaktan memnuniyet duyar. Yeni üyelerimizin aktif katılımını bekleriz. Ayrıca Rusya’nın Tambov bölgesini de yakın zamanda aramızda görmeyi bekliyoruz.


Heritage Europe – Bize katılın

Beraber çalışarak, Avrupa’nın tarihi kentleri ve bölgelerinin öncelikli çıkarlarını temsil etmemize yardımcı
olabilirsiniz.  Kim olduğumuz ve ne yaptığımız konusunda daha detaylı bilgi elde etmek için
www.historic-towns.org adresini ziyaret ediniz.
Bize katılmak için detaylarınızı en kısa zamanda european-association@historic-towns.org adresine iletiniz.

This newsletter has been funded with support from the European Commission. This publication reflects the views only of the author,
and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein."

 

The European Association of Historic Towns and Regions Ltd (EAHTR) is a 'Public Equivalent Body'' a 'not for profit' legal entity.
Its company number is 4411400 registered under UK law. The name 'Heritage Europe' is used for the purposes of marketing
and publicity as provided for under item 1.1 of the EAHTR Constitution agreed by its General Assembly in September 2004.